Nowy produkt
Lekcja anatomii u Hansa Memlinga
Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Losy – prawo – symbole
Burzliwe dzieje wielkiej karaweli „Peter von Danzing”. Z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga w tle
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Zestaw „Hansa Memlinga”
Lekcja anatomii u Hansa Memlinga
Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Losy – prawo – symbole
Burzliwe dzieje wielkiej karaweli „Peter von Danzing”. Z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga w tle
Odbiorca: :
* Pola wymagane
lub Anuluj
Trzy książki, w których tematem przewodnim jest Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. W skład pakietu wchodzą Burzliwe dzieje wielkiej karaweli „Peter von Danzing”, Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Losy – prawo – symbole, Lekcja anatomii u Hansa Memlinga.
Oszczędność ponad 30 zł w stosunku do pełnych cen katalogowych!
(Oferta dotyczy klientów detalicznych.)
___
Więcej o Burzliwych dziejach...
Książka, mimo że jest pracą popularnonaukową, opiera się na materiałach źródłowych i nie porusza wątków legend, jakimi obrosła akcja Paula Benekego z wiosny 1473 r. Wydaje się jednak, że zupełnie nie jest to potrzebne, wszak losy wielkiej karaweli są wystarczająco fascynujące bez spekulacji i koloryzowania, sama historia i znane nam fakty składają się na opowieść, która zainteresuje Czytelników. Dodatkowo świadomość pewnych tajemnic i nierozwikłanych jeszcze zagadek pobudza do dalszych badań i poszukiwań źródłowych.
___
Więcej o Sądzie Ostatecznym Hansa Memlinga...
Książka porusza wiele różnych i niezwykle interesujących wątków dotyczących Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga, które wcześniej były podejmowane w bogatej literaturze tematu, choć Czytelnik znajdzie tu także całkiem nowe rozważania, a w wielu miejscach poszerzenie i pogłębienie dotychczasowych dyskusji. Służy temu między innymi umożliwienie prezentowania przez autorów nieraz zgoła odmiennych stanowisk co do poruszanych kwestii. Dyskusja na kartach książki toczy się w szczególności wokół następujących zagadnień: Kto jest autorem Sądu Ostatecznego i kiedy go namalował? Kim był fundator obrazu, a kim jego zdobywca? Skąd tryptyk wziął się w Gdańsku i jakie były jego losy? Jaki jest stan zachowania obrazu i czy kolejne konserwacje były przeprowadzane w sposób właściwy? Kogo Memling przedstawił na swoim dziele? Jakie inspiracje artystyczne wywołał tryptyk w różnych sztukach, a z jakich sam czerpał? Czy i na ile artysta znał anatomię? Jaka jest symbolika obrazu? Jaka jest relacja przedstawienia sądu wobec prawa kanonicznego? Wreszcie, gdzie jest miejsce Sądu Ostatecznego – w muzeum czy w kościele?
___
Więcej o Lekcja anatomii...
Sąd Ostateczny Hansa Memlinga jest dziełem fascynującym i intrygującym, a jednocześnie mimo wielu prac mu poświęconych wciąż nie do końca odkrytym, tajemniczym. Otwiera tak wiele wątków badawczych, że nie można ich objąć, odwołując się do jednej tylko dziedziny wiedzy. Jako jeden z największych skarbów polskiego dziedzictwa zasługuje na naszą szczególną uwagę, natomiast jako dzieło, którego historia ściśle wiąże się z Gdańskiem, zajmuje ważne miejsce przede wszystkim w pamięci i sercach gdańszczan. Wśród nich jest gdańszczanin Jerzy Jankau, chirurg plastyk, który zafascynował się tryptykiem Memlinga ponad 20 lat temu i spojrzał na niego okiem lekarza i anatoma, i choć podczas swoich analiz wykrył wiele błędów anatomicznych w budowie postaci, to zachował niezmienny szacunek wobec dzieła malarza, pozostając pod ogromnym jego wrażeniem.
Na razie nie dodano żadnej recenzji.