Nowy produkt
Olga Wiśniewska
ISBN: 978-83-7326-731-2
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 304
Format: B5
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Związki gospodarcze Norwegii z Gdańskiem i Szczecinem w II poł. XIX wieku
Olga Wiśniewska
ISBN: 978-83-7326-731-2
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 304
Format: B5
Odbiorca: :
* Pola wymagane
lub Anuluj
Punktem wyjścia publikowanej rozprawy jest charakterystyka przemian gospodarczych w Norwegii od zakończenia wojen napoleońskich do zerwania unii ze Szwecją w 1905 roku. Rozwój Norwegii został przedstawiony na tle światowych procesów gospodarczych i politycznych, ewolucji polityki gospodarczej w Europie XIX w., pozycji Norwegii wśród państw skandynawskich, zwłaszcza jej relacji ze Szwecją, ale także powiązań z głównymi partnerami handlowymi, Wielką Brytanią i Niemcami.
Analiza struktury norweskiego handlu z portami południowego Bałtyku ujawniła relacje między uprzemysłowieniem Norwegii w II połowie XIX w. a kształtem i intensywnością kontaktów gospodarczych kraju ze Szczecinem i Gdańskiem oraz umożliwiła dokonanie rewizji stereotypowego poglądu na handel norwesko-pomorski, w którym dominowały ryby i zboże. Oferta handlowa Norwegii i Pomorza w omawianym okresie dotyczyła nie tylko wymiany towarów, ale objęła także sprzedaż usług. (…).
Kontakty norwesko-pomorskie pokazane zostały także przez pryzmat udziału norweskiej floty w obsłudze handlu morskiego Gdańska i Szczecina w II połowie XIX w. Charakterystyka norweskiej żeglugi na Bałtyku, pokazanie organizacji armatorów oraz analiza udziału floty Norwegii w handlu wspomnianych portów pruskich pozwalają poznać kondycję norweskiej gospodarki oraz dostarczają nowych informacji o rosnącej pozycji żeglugi tego kraju na Bałtyku w II połowie XIX stulecia. Weryfikują wcześniejsze przeświadczenie o niewielkim znaczeniu armatorów nordyckiego państwa. (…).
Związki gospodarcze Norwegii ze Szczecinem i Gdańskiem zilustrowane zostały również za pomocą ukazania powiązań handlowych i żeglugowych wybranych firm norweskich współpracujących z omawianymi portami pruskimi. (…). Szczegółowa analiza firm skandynawskich pokazała, że porty norweskie i pomorskie współpracowały nie tylko w zakresie wymiany towarów, ale także przepływu myśli technicznej, co pozwalało na podnoszenie standardu życia mieszkańców, m.in. poprzez budowanie sieci gazowniczej i wodociągowej.
Ze wstępu autorki.
Na razie nie dodano żadnej recenzji.