Polityczne i społeczne konteksty działalności szkolnictwa w Lęborku w latach 1945-1989 Zobacz większe

Elżbieta Gorloff

ISBN: 978-83-7326-630-8
Rok wydania: 2010

Szkolnictwo Lęborka do dnia dzisiejszego nie stało się przedmiotem całościowych badań. Praca ta jest próbą wypełnienia luki, jaką zauważa się w historiografii oświaty Pomorza Gdańskiego, oraz próbą uzupełnienia mapy placówek szkolnych tego regionu. (…).

Przedmiotem podjętych badań było szkolnictwo podstawowe i ponadpodstawowe w Lęborku. Teren badań rozciągnięty został również na obszar powiatu lęborskiego, z którego rekrutowali się uczniowie szkół średnich i zawodowych podejmujący naukę w lęborskich szkołach. Natomiast celem badań stała się rekonstrukcja procesu powstawania, przekształcania i funkcjonowania szkół wszystkich szczebli w Lęborku w latach 1945-1989 oraz analiza ich działalności dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej. Skoncentrowano się także na ocenie bazy materialne, kadry nauczycielskiej i kierowniczej szkół oraz składu uczniów i absolwentów. Dokonano również analizy form współdziałania szkół ze środowiskiem, związków, jakie łączyły szkolnictwo Lęborka z przemianami gospodarczymi w Polsce i potrzebami życia społeczno-politycznego kraju oraz regionu, a także wpływu polityki ówczesnej ideologii na całokształt funkcjonowania szkolnictwa lęborskiego.

Ze wstępu do książki.

Elżbieta Gorloff