Studia Historica Gedanensia. Tom V. Od exsilii do exile Zobacz większe

Od exsilii do exile. Przymus w migracjach. Studia Historica Gedanensia. Tom V

Anna Mazurkiewicz (red.)

Rok wydania: 2014

Niniejszy tom rocznika humanistycznego „Studia Historica Gedanensia,” wydawanego przez Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, zawiera opracowania analizujące problem przymusowej migracji od czasów najdawniejszych do współczesności. Zebrane artykuły podejmują zagadnienia związane z kolejnymi etapami doświadczeń migrantów przymusowych; wychodząc od rozważań dotyczących wykluczenia w kulturze (emigracja jako „filozoficzna wolność wypowiedzi”), przez administracyjne formy przymusu (jednostka między przymusem a wyborem), los uchodźców poszukujących schronienia (ofiary prześladowań czy niebezpieczni radykałowie) i działalność prowadzoną przez nich na wychodźstwie (na rzecz, bądź przeciwko, krajowi ojczystemu), aż po lekcje płynące z doświadczeń migracji przymusowych i sposoby ich prezentacji kolejnym pokoleniom w przestrzeni muzealnej. Wszystkie teksty, przygotowane głównie przez historyków, ale także badaczy literatury i stosunków gospodarczych, pozwalają wskazać na zaskakujące podobieństwa zarówno pomiędzy różnymi epokami, jak i oddalonymi od siebie regionami, na przyczyny przymusowych migracji, charakter związków wygnańców z krajem, a także na uwarunkowania powrotów w rodzinne strony. We współczesnym świecie wskazywanie elementów wspólnych, powtarzalnych może umożliwić głębsze zrozumienie specyfiki migracji przymusowych i związanych z nimi konsekwencji dla polityki wewnętrznej i zagranicznej.

Od exsilii do exile. Przymus w migracjach. Studia Historica Gedanensia. Tom V

Anna Mazurkiewicz (red.)