Społeczeństwo genderowe Zobacz większe

Społeczeństwo genderowe

Nowy produkt

Michael Kimmel


ISBN: 978-83-7865-310-3
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 552
Format: 191x234 mm

Więcej szczegółów

Dodaj do listy życzeń

Więcej informacji

Michael Kimmel opowiada o swojej książce:
https://www.facebook.com/WydawnictwoUG/videos/vb.155975174572644/536079346562223/?type=2&theater

W nowym stuleciu i nowym tysiącleciu społeczeństwo genderowe nie dąży do tego, aby kobiety i mężczyźni stawali się coraz bardziej podobni, lecz raczej aby stawali się oni bardziej równi, aby cechy i zachowania określane dotychczas jako męskie i kobiece – kompetencja i współczucie, ambicja i uczucie – określane były wyraźnie jako ludzkie, dostępne zarówno dla kobiet i dla mężczyzn, którzy są wystarczająco dorośli, żeby je przyjąć […]. Sam zmieniający się człowiek […] jest osobowością, która może zawrzeć w sobie różnicę, sprzeczność i złożoność, osobowością zdolną do zmiany i elastyczną w gwałtownie zmieniającym się świecie.

Michael Kimmel


Szczególnym walorem Społeczeństwa genderowego, odróżniającym tę publikację od innych podręczników do genderstudies, jest przyjmowana przez autora perspektywa, z której przygląda się on zagadnieniom płci kulturowej. Nie odnosi się on do klasycznego już sporu nature czy nurture – a zatem tego, czy różnice płciowe wynikają z esencjalistycznie ujmowanych, wrodzonych cech kobiet i mężczyzn, czy też są społecznie konstruowane za sprawą socjalizacji różnicującej – ale poszerza tę dyskusję o wątki związane z wtórnym wpływem interakcji społecznych oraz instytucji, w ramach których podtrzymywane są różnice i nierówności w stosunku do jednostek uprzednio już ukształtowanych ze względu na płeć kulturową. [...] Kimmel często zwraca też uwagę na fakt, że przeceniając różnice między kobietami a mężczyznami, niejednokrotnie nie doceniamy wielkości różnic występujących wśród kobiet i wśród mężczyzn. […]
 
Społeczeństwo genderowe to książka, która porusza wiele zagadnień związanych z kwestią nierówności i różnic genderowych (tych domniemanych i tych obserwowanych).  Wyróżnia ją dowcipny, lekki, a zarazem nieupraszczający styl autora oraz żywe egzemplifikacje omawianych zjawisk społecznych. 

Ze Wstępu Anny Kłonkowskiej


Na okładce obraz Timura Karima z cyklu „Historie miłosne”.

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Społeczeństwo genderowe

Społeczeństwo genderowe

Michael Kimmel


ISBN: 978-83-7865-310-3
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 552
Format: 191x234 mm

Pliki do pobrania